Kapat
Genel 556 views 0

Mobilyalarda Oluşan Küfler Nasıl Temizlenir?

Severek aldığımız mobilyalarımızın üzerinde oluşan lekeler ve küfler oldukça can sıkıcı bir konu. Özellikle uzun süre kullanılmayan ortamlarda bulunan mobilyalarda sıkça görülen bir sorun. Yazlıklar, bağ evleri gibi senenin belli bölümlerinde kullandığımız ama oldukça heves ederek içerisini dekore ettiğimiz evlerdeki mobilyalarımız da küf lekeleri oluşabilir. Bunun sebebi üzerinde oluşan bakteriler ve mantarların nem ile birlikte mobilyaya zarar vermesidir. Durum böyle olunca senenin belli bölümlerinde rahatlamak için gittiğimiz o ortamlar canımızı sıkabilir.

Söz konusu mobilya küfleri özellikle güneş görmeyen ve nemli ortamlarda çok fazla olmaktadır. Oluşum sebepleri arasında en önemli faktör nem faktörüdür. Buna kesin çözüm bulabilmek için evi havalandırmalı, nem düzeyini düşürücü önlemler almalı ve güneş görmesini sağlamalıyız. Söz konusu bu önemleri almadığınız taktirde mobilya üzerinde küf temizlense bile bir süre sonra aynı faktörlerden tekrar oluşacaktır.

Mobilyalarda oluşan bu küf lekeleri sadece kötü bir görüntü oluşturmakla kalmaz aynı zamanda kötü koku ve bakteri olarak da bizlere geri döner.

Mobilyalarda Oluşan Küfler Nasıl Temizlenir?

Bunun çözümü aslında çok basit. Hemen her evde bulunan sirke ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle kullandığınız sirke beyaz sirke veya elma sirkesi olursa mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz. Sirkede bulunan asitlerin mobilyalarınızda oluşan küf mantarlarına oldukça büyük bir etkisi vardır.

Küf temizleme uygulaması nasıl yapılır?

  1. Öncelikle mobilyanız üzerinde oluşan küfü mobilyanıza zarar vermeden üzerinden yumuşak bir fırça yardımı ile alın.
  2. Kalan küf kalıntılarını da yumuşak bir bez yardımı ile birlikte silerek mobilyanızdan uzaklaştırın. Mikrofiber bez tercih edebilirsiniz.
  3. Sirke karışımını hazırlayın. Koyduğunuz sirke kadar su ekleyerek sirkeyi seyretmeni gerekiyor.
  4. Tekrar bir mikrofiber bez yardımı ile sirke karışımı ile mobilyanızı silin.

Bu işlemi yapmak küfü temizleyecek ve küf oluşumunu engelleyecektir. Düzenli periyotlarla uygulandığı taktirde mobilyalarınız üzerinde herhangi bir küfle karşılaşmayacaksınız. Fakat küf oluşumunu engellemenin en etkili yöntemi küfe neden olan ortamsal faktörlerden kurtulmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir