Kapat
Genel 800 views 0

Mobilyalarda Renk ve Işık Uyumu Nedir?

Evimizi dekore ederken renk seçimi ve ışık oldukça önemli bir faktör. Öyle ki mağazalarda baktığımızda gözümüze çok hoş gelen ve adeta parlayan mobilyalar evimize geldiğinde aynı etkiyi vermiyor. Bunun nedeni tamamen ışık. Mobilya mağazalarının yaptığı ışık oyunları sayesinde harmanlanmış renkler ve arka planda bulunan ışık sayesinde gördüğümüz mobilya bize en iyi şekilde lanse ediliyor. Bu nedenle mobilya seçiminde ışığa çok dikkat etmelisiniz.

Mobilya seçerken sadece seçtiğiniz renklere değil, oda içerisindeki renklerin birbiriyle uyumuna da çok dikkat edin. Bu kriter dikkat edilmesi gerekenler listesinin en yukarısında yer alıyor.

Işık seçimi boya konusunda da aynıdır. Dışarıda beğendiğiniz ve evinizde çok hoş duracağına inandığınız bir boya rengini evinize uyguladığınızda aynı atmosferi vermez. Bunun sebebi çok basittir “ışık”. Renklerin farklı görünmesinin sebebi ışık kaynakları ve miktarıdır. Mekan içerisinde bulunan ışık kaynakları renklerinizi oldukça farklı gösterebilir. İster doğal, ister yapay ışık kaynakları olsun bu tamamen ışığa ve miktarına bağlıdır.

Hangi renk ışık kullanmalıyım?

Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz; duvar için yeşil veya mavi bir boya kullandıysanız bu odada florasan ışık tercih etmelisiniz. Bunun nedeni özellikle bu renkleri florasan ışık ön plana çıkarır. Bunun haricinde florasan lamba sarı, turuncu veya kırmızı rengi de mat şekilde gösterecektir.

Mobilya seçerken ışığa nasıl dikkat ederim?

Özellikle mobilya seçimi yaparken ve mağaza gezerken gün ışığında seçim yapmaya dikkat edin. En doğru kararı doğal ışıkta verirsiniz. Doğal ışıkta yaptığınız tercihlerde çok fazla bir sapma olmayacaktır. Kesinlikle yapay ışık altında mobilya tercihi yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir