Kapat
Pratik Bilgiler 447 views 0

Özgüven Eksikliği Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Özgüven Eksikliği Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Özgüven problemini aşabilmek için ilk olarak çevredeki güven problemini tetikleyen durumları analiz etmek gerekiyor. Güven kaygısı yaşanılan duruma göre olumsuz değer katan faktörlerde değişkenlik gösterir. İş konusunda başarı sahibi olmak isteyen fakat güven sorunu yaşayan kişi, iş arkadaşlarını ve çevredeki diğer unsurları inceleme altına almalıdır. Bu örnek olarak gösterilebilir, düşünce mantığını algılamak için kişisel gelişim konularında temel başarı sahibi olabilmek için iki temel unsur vardır ve bu unsurlar başlangıç için oldukça yeterli verime sahiptir. Bunlardan biri önemsememek bir diğeri de önemseme durumu engellenemiyorsa bilgi sahibi olup çaba sarf etmektir. İlk olarak özgüven eksikliği sorununu aşabilmek için önemsememe koşulunu incelemek gerekiyor.

Kaygı ve Özgüven Eksikliği Sorunlarında Önemsememe Tavrı

Bir sorun ne kadar önemsenirse ve ehemmiyet verilirse o kadar şişer ve büyür. Büyüdükçe de kaygı oluşur, kaygı oluştukça da son evreye gelinir ve artık küçük sorunlar büyük bir hal alarak olumsuz bir şekilde sonuca varmaya başlamıştır. Sonuç olaraktan ehemmiyet ve önem verildiği için artık kişi sorun sahibi ve özgüven eksikliği yaşayan biri olmuştur. Birçok doktorun önerisine göre kötü durumlar ehemmiyet vermeden hemen akıldan silinip atılmalıdır. Eğer engel olamıyorsa bunun sebebi olumsuz düşünceleridir. Çünkü sürekli kendi kendine engel olamıyorum, kendime güvenim yok gibi telkinler verdiği için bu düşüncelerinin karşılığını kötü sonuçlar olarak alıyor. Yapılması gereken ise kötü ve olumsuz durumları önemsememek, fakat sadece iyi durumları önemsemektir. Eğer böyle bir tavır sergilerse iyi düşünceler beyine yerleşir ve artık güzellikler başına gelir.

Özgüven Eksikliğini Ortadan Kaldırmak İçin Bilgi Birikimi

Bilgi bir konu hakkında cehaleti ortadan kaldırır. Bilgi sahibi olan bir insan ne yapacağını çok iyi bilir ve buna göre hareket eder. Eğer bahsedildiği şekilde durum vahim bir hal almışsa özgüven eksikliği meydana gelmişse bu saatten sonra önemsememe tavrı pek işe yaramaz. Çünkü artık olumsuz düşünceler beyine yerleşmiştir. Artık yapılması gereken ise özgüven yaşadığı sorun ile alakalı önce bilgi edinmeli, daha sonra bilgisine göre gereken davranış ve tavrı sergilemeli halada çözüm bulamıyorsa yeterli bilgi sahibi olamadığı için bir doktora başvurarak destek almalı ve bu sorunu aşabilmek için ufak bir çaba göstermelidir. Bilgi birikimi sağlandıktan sonra esasen sadece ilk anlarda çaba göstermek gerekir, nitekim sonraki evrelerde bu bilgiler davranışlara dönüşeceği için özgüven sorunu ortadan kendiliğinden kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir