Kapat
Pratik Bilgiler 902 views 0

Plaka Kodları Neye Göre Belirlenmiştir?

Türkiye’de plaka kodları alfabetik sıraya göre belirlenmiştir. İlk olarak 27.09.1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelik ile şehirlere plaka kodu konulmasına karar verilmiştir. Bu karara göre o tarihte şehir olan ilçeler alfabetik sıraya göre plaka kodları almışlardır. Alfabetik sıraya göre Adana ili 01 kodu ile listeyi başlatmış, Zonguldak ili ise 67 plaka kodu ile listeyi bitirmiştir.

Plaka kodlarının belirlenmesinden hemen sonra ki Kasım ayında ise plakalar basılarak araçlara takılmıştır.

Plaka Kodlarındaki Alfabeyi Bozan Şehirler

Plaka kodlarındaki alfabetik sıra uzunca süre korunmasına rağmen günümüzde bu sıralama da değişiklikler olmuştur. Alfabetik sırayı ilk bozan ilimiz Kahramanmaraş oldu. Kurtuluş savaşından önce bu ilin adı Maraş’tı. Ancak Kurtuluş savaşı boyunca gösterilen üstün başarılar sayesinde bu ile Kahraman unvanı verilmiştir. Böylelikle yeni adı Kahramanmaraş olmuştur. Adı Maraş iken 46 kodlu plakaya sahipti, adı değiştikten sonra da bu plaka kodu değiştirilmemiştir.

Bir diğer istisna ise 33 plaka koduna sahi olan Mersin ilidir. Bu ilin eskiden beri adı İçel olarak bilinmekteydi. O yüzden plaka kodları belirlenir iken alfabetik sırada İstanbul’dan önce yer almaktaydı. Ancak daha sonralarda merkez ilçesinin adı olan Mersin, ilin kendi adı olarak kayıtlara geçmiştir.

Bir diğer il ise Hatay’dır. Hatay’ın adı aynı zamanda Antakya olarak da bilinmektedir ancak plaka kodlarında 31 kodlu plaka ile Hatay adıyla alfabetik sırada yer almıştır.

Plaka Kodlarına Sonradan Eklenen İller

68 plaka kodu: Aksaray
69 plaka kodu: Bayburt
70 plaka kodu: Karaman
71 plaka kodu: Kırıkkale
72 plaka kodu: Batman
73 plaka kodu: Şırnak
74 plaka kodu: Bartın
75 plaka kodu: Ardahan
76 plaka kodu: Iğdır
77 plaka kodu: Yalova
78 plaka kodu: Karabük
79 plaka kodu: Kilis
80 plaka kodu: Osmaniye
81 plaka kodu: Düzce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir