Kapat
Genel 484 views 0

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Evde, ofiste uzun zamandır aynı eşyaları aynı şekli ile kullanmaktan sıkılan insanlar için son zamanlarda farklı birçok dekorasyon fikri oluşturulmuştur. İnsanlar tarz ve zevklerini bu dekorasyon fikirleri ile birleştirerek oldukça şık tasarımlar elde edebilmektedir.

Retro Tarz

Retro tarzda ana tema geçmiş yıllara ait eşyalar kullanmaktır. Fakat bu düşünce evde yer alacak bütün eşyalar kesinlikle eski tarzda olmalıdır anlamına gelmemektedir. Retro tarzda amaç, geçmiş yıllarda kullanılan şık tasarımlı eşyaları günümüze uyarlayarak kullanmaktır. Evde kullanılacak eşyaların retro tarzını yansıtması için eskicilerdeki eşyalar değerlendirilebilmektedir. Retro tarz genel anlamda 1950-1980 yılları arasını yansıttığından parlak ve renkli desenler kullanmak eşyaları oldukça şık bir görünüme ulaştıracaktır. Örneğin eskitilmiş bir koltuk üzerine renkli ve parlak model barındıran yastıklar kullanmak retro tarza uygun olacaktır.

Aksesuar Kullanımı 

Retro tarzda sade değil eğlenceli olmak esastır. Bu nedenle duvarlarda, dubleks evler için merdivenlerde çeşitli renkler tercih edilebilmektedir. Fakat bu renklerin birbiri ile uyumlu, göze batmayan şekilde kombinlenmesi gerekmektedir. Çok aydınlık bir ortamdansa tıpkı eski zamanlardaki gibi loş ışığa sahip bir ortam yaratabilmek için ahşap ayaklara sahip bir lambader kullanımı doğru olacaktır. Ahşap bir orta sehpa üzerinde konumlandırılmış küçük biblolar, toprak renkleri vazolar aksesuar olarak seçilebilmektedir.

Ayrıca retro tarz ile oluşturulmuş salonda koltuk üzerinde koltuk şalı şık bir aksesuar olacaktır. Bunun yanı sıra çoğunlukla ahşap tercih edilen eşyalar, ahşap rengine uygun metaller ile kullanılarak güzel bir görünüm sağlanabilmektedir. Duvarları, perdeleri renkli kullanacak kişilerin duvarlarında çok sayıda tablo kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü retro tarzda renkler önem taşımaktadır. Fakat kullanılan renklerle beraber yaratılan eşya kalabalığı ortamı göz yorucu hale getirmektedir. Bu nedenle evde az fakat renkli eşyalar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir