Kapat
Genel 400 views 0

Uydu Bulucu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Son yüzyılda en iyi ve en büyük icatlardan biri olan televizyonun gündelik hayatımız içindeki önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bazen can sıkıntısına iyi gelirken, bazen de aile boyu bir ortam kurmak adına birleştirici bir özelliği bulunur. Bir de onun kadar önem arz eden bir diğer buluş da uydu alıcı ya da bulucu denilen cihazlardır. Bu cihaz sayesinde tüm dünyadan her türlü haber, spor, dizi, film ve bunun gibi uygulamalar elimizin altında hazır halde olur ve günümüzde uydu alıcısız bir ev bulmak da oldukça zordur. Yani, televizyon demek uydu alıcısı demektir. Peki, bir uydu alımında dikkat edilmesi gereken hususlar, özellikler ve farklar nelerdir? İşte, bir uydu bulucu almadan önce seçiminize katkı sağlayacak bilgiler şunlardır;

Uydu Alıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uydu alıcısı alınacağı zaman dikkat edilecek olan hususlar oldukça basittir. Örneğin, cihazı üreten firmanın, ürünleri için garanti yapıp yapmadığı en önemli husustur. Bunun dışında servis ağlarının yaygınlık derecesi, yani bulunduğunuz şehirde, olası bir arıza durumunda tamiratını yaptırabileceğiniz şubesi var mı, ara yüzü basit mi ve kullanışlı mı ya da yazılım güncellemelerinin otomatik olup olmadığı gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Bu cihaz konusunda oldukça bilindik marka ve kaliteli ürünler bulunur. Bunlar arasında tüm bu özelliklere sahip olanı tercih etmeniz, uzun süreli olmasını ve rahat anlaşılmasını sağlar.

Uydu Alıcıları

SD, yani standart definition olarak bilinen bu uydu alıcısı isminden anlaşılacağı üzere, standart görüntü sağlamaya yarar. Yani çok fazla kaliteli bir görüntüye sahip değildir. Ayrıca günümüzde yeni çıkan uydu alıcılarının yanında pek de net bir görüntü sağlamaz. Fakat, hala da bu tür uydu alıcıları bulunmaktadır.

HD ise, bu türler arasında en kaliteli görüntüyü sağlar. Yani çözünürlük olarak en üst seviyede olan uydu alıcısıdır.

Örneklerini : https://www.merterelektronik.com/

Buradan bulabilirsiniz.

Nasıl Çalışır?

Son derece sistemli bir mekanizmaya sahip olan uydu alıcıları, bir çok amaç için kullanılır. En temel amacı ise televizyonlara ek olarak kullanılmasıdır. Sayısız gösterim sunması konusunda önemli bir role sahiptir. Çünkü bu cihazın aldığı sinyaller, LNB adındaki bir yapının içinden alıcıya iletilir. Burada devreye giren uydu, tek başına bir işe yaramayan sinyalleri görüntüye aktarır. Bunun sonucunda da çok iyi bildiğimiz televizyon görüntüleri oluşur. Bütün kanallar bu düzende çalışır ve izlenir. Bu konuda ise, Redline marka son derece önemli bir isimdir.

  • Kullanım Olarak Basit, Fonksiyonel Olarak Kısıtlı Olması Bize Uyar mı?

Piyasadaki bir çok firma da görülen ilk ortak özelliklerden biri de SD yayınların yanı sıra HD yayınları da sunmalarıdır. Bunun dışında şifresiz kanalların sayısı da oldukça fazla olup HD şekilde yayın yapan kanallarda izlenmektedir. Eğer şifreli olan kanalları izlemekten kendinizi alıkoymak isterseniz ya da bu yayınları diğerleriyle birlikte izlemek isterseniz fiyat ve ara yüz olarak size uygun birçok çeşit mevcuttur.

  • Diğer Bilinmesi Gerekenler

Bu uydu alıcılarında wi-fi desteği, ip tv desteği, yüksek ram desteği, teknik servis açısından desteklenmektedir. Bütün bu özelliklerin hepsi bir uydu alıcısında bulunabilir. Yani uydu alıcısı almak istediğiniz zaman gerek çözünürlük ve gerekse de diğer özellikler olarak, kendinize uygun olan cihazı seçebilirsiniz. Bu nedenle bütün bunlara karar vermeden önce uydu alıcısı için ne kadar bir birikim yaptığınız önemlidir. Aralarında her ne kadar aşırı bir fiyat farkı olmasa da yine de belli özelliklere göre fiyatlarda ufak tefek değişiklikler olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.