Kapat
İnternet 339 views 0

Vizyonu takip eden bir izleyicinin notları

Film ve dizi sektörü gün geçtikçe farklı boyutlarda üretimler yapmakta, bu üretimlerde de sık sık teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktalar. Eskiden figüran oynatılan sahnelerde şu aralar basit birkaç bilgisayar müdahalesi ile güzel efektler verilebiliyor. Hal böyle olunca oyuncuların sözde beyaz, özde yeşil perde önündeki halleri de bir hayli ilginç oluyor.

 

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de sinemaya gitme oranı günden güne azalıyor. Bunun çokça sebebi var ancak başlıcalarını saymak gerekirse;

  • Sinema salonlarında film izleme maliyetinin yüksekliği
  • Vizyon filmlerinin yetersizliği
  • Filmlere getirilen eleştirilerin olumsuz etkileri
  • Netflix, Amazon TV, blu tv vb ürün ve hizmetlerin kendi filmlerini yaratmaları ve bu nedenle insanların nispeten uygun olan ve aylık hizmet veren bu hizmetleri tercih etmeleri.

Sektör ister istemez bir sıkıntı yaşıyor ancak burada asıl suçlu yapımcılar mı yoksa aracılar mı bunun kararını vermek zor. Her iki taraf da kendi açısından bu işin kritiğini yapıyordur mutlaka.

 

İnsanların film izleme alışkanlıklarının yanı sıra artık çocuklar için üretilen animasyon filmleri, büyükler için efsanevi fantastik filmler ilgi çekiciliğini sürdürse de kitle sinema salonuna gitmekten hala kaçınıyor. İnternet kullanarak üretilen alternatifler oldukça başarılı. Üstelik bu alternatiflerde evinizin konforundan uzaklaşmadan filmleri izlerken HD kaliteden de ödün vermiyorsunuz. Elbette durdur / oynat rahatlığı da cabası.

Yapılan bir başka araştırmaya göre gerçekten uyarlanmış filmler ve komedi filmleri iyi vizyon yakalarken gençlik filmleri vizyonda ne yazık ki seyirciyi çok etkileyemiyor. Romantik komedi filmler de keza izleyici kitlesi zayıf kalan yapımlar arasında yerini alıyor.

Aynı zamanda bu tarz az izlenen filmlerin vizyon sonrası hemen internette ve televizyonlarda yayınlanması nedeniyle insanlar biraz da beklemeyi tercih edebiliyorlar.

İnsanlar bir filmi izlemeden önce o film hakkında yazılan kritikleri okumaya bayılırlar. Tercih sürecinde bu önemli bir detaydır. Özellikle IMDB gibi sitelerdeki puanlamalar, internetteki yorumlar ve verilen yıldızlar, değerli sanat eleştirmenlerinin notları ve film ekibi tüm bu seçim sürecinde oldukça önemli yer işgal etmektedirler. Bu nedenle full hd film izlemek istediğinizde yapmanız gereken şey genelde eğer telifi alındıysa internetten basitçe izlemektir. Ya da netflix gibi sitelerden kuşkusuz onlara ait yapımları anlık olarak takip etmektir ki bu yapımların bir diğer özelliği netflix platformu dışında yayınlanmıyor oluşudur. Ayrıca netflix gibi siteler kısa sürede vizyon filmlerinin haklarını satın alarak bünyelerine katıyorlar. Bu nedenle de netflix vb oluşumların varlığı vizyon filmlerinin satışlarını etkileyen detaylar arasında gösterilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir