Kapat
İnternet 251 views 0

Wikipedia Neden Hala Açılmıyor?

Popüler bir çevrimiçi ansiklopedi olan Wikipedia, yaklaşık 3 yıldır Türkiye’de kullanılamıyor. 2017 yılında Wikipedia ortamında yazılan bazı bilgiler nedeniyle Wikipedia’nın Türkiye’de kullanıma kapatılmasına karar verilmişti. Ancak, Wikipedia sitesinin kurucusu Wikimedia Vakfı, bu problemi çözmek amacıyla hukuki yollara başvurmuştu. Vakıf, son olarak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanmıştı. Anayasa Mahkemesi yetkilileri bu başvuruyu inceleyerek konunun Genel Kurul’da görüşülmesi kararı aldılar.

Anayasa Mahkemesi Wikipedia Hakkında Kararını Verdi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu son toplantısında Wikipedia’nın kapatılmasında hak ihlali bulunduğunu tespit ederek Wikipedia lehine karar verdi. Bu karara göre, Wikipedia’nın en kısa sürede açılacağı bekleniyordu. Ancak, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından Wikipedia’ya erişim engeli henüz kaldırılmış değil. Bu yüzden de Wikipedia sitesine halen giriş yapılamıyor. Öte yandan, BTK’nın Wikipedia’ya erişim engelini ne zaman kaldıracağı ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Anayasa Mahkemesinin Gerekçeli Kararı Bekleniyor

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia ile ilgili yapılan bireysel başvuru kapsamında ifade özgürlüğünün engellendiği yönünde karara vardı. Bu karara göre, Wikipedia Türkiye’de tekrar kullanıma açılabilecek. Fakat, yüksek mahkemenin Wikipedia lehinde verdiği bu karar, sitenin açılabilmesi için tek başına yeterli değil. Bu nedenle, BTK’nın erişim engelini kaldırması için, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı bekleniyor. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra, BTK’nın Wikipedia için uygulanan erişim engelini kaldıracağı ifade ediliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu olumlu kararla heyecanlanan kullanıcılar merakla gerekçeli kararın açıklanmasını ve BTK tarafından Wikipedia’ya erişim engelinin kaldırılmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir