Kapat
Genel 652 views 0

Yüz Şekline Göre Gözlük Modeli Nasıl Seçilir?

Ozon tabakasının delinmesi ile güneş ışınlarının zararlı kısımları da yeryüzüne ulaşmaya başladı. Bundan dolayı güneş gözlükleri bazı gereksinimler sonucunda ortaya çıktı. Bu gereksinim zamanın ilerlemesiyle aksesuar pozisyonuna yerleşti. Fakat farklı tarzda güneş gözlükleri bulunmaktadır. Bunların her bir tarzı ise farklı yüz şekillerine uygun oluşturulmuştur. Bunların hangi yüz şekillerine göre kullanılmasını değerlendireceğiz.

Yuvarlak Yüz Şekli

Gayemiz yüzümüzü daha ince ve uzun göstermek olduğundan çerçeve de tercihimiz köşeli olmalıdır.
Gözlük sapı daha kalın olmalıdır.

Oval Yüz Şekli

Yüzün orantı durumundan en ideal yüz şekli olarak gösterilir. Bundan dolayı her tip gözlük modeli yakışmaktadır. Bu güzel orantıyı bozmamak için orantıyı bozacak gözlük çerçevelerinden uzak durulmalıdır. Hatta yüzün en geniş kısmına kadar gelen çerçeveler tercihinizin en üst sırasında olmalıdır. Gözlük sapı ise düşük saplı olmamalıdır.

Dikdörtgen/Kare Yüz Şekli

Keskin bir yüz şekli olduğundan hedefimiz bu hatları yumuşak gösterecek bir çerçeve seçmektir.
Dikdörtgen yüz şekline sahip isen gözlük sapı daha ince olmalıdır. Kare yüz şekli ise daha kalın bir gözlük sapı olmalıdır.

Üçgen Yüz Şekli

Gayemiz alnınızı geniş, yanak ve çene bölgelerinizi daha dar gösterecek çerçeveler olmalıdır. Alt çerçevesi bulunmayan gözlükler üçgen yüz şekli için en ideal çerçevelerdir.

Kalp Yüz Şekli

Burada önemli olan geniş olan alnınızı daha dar gösterecek gözlükler seçmektir. Gözlüğün alt kısmı geniş olan çerçeveler seçilmelidir. Gözlük sapı ise alçak yapıda olmalıdır.

Elmas (Eşkenar Dörtgen) Yüz Şekli

Amacımız alnı geniş göstermek olduğu için üst kenarı kalın hatlı olan çerçeveler seçilmelidir. Çeneyi geniş, şakakları dar göstermek için çerçeve düz ya da yuvarlak olmalıdır. Sapı alçak olan gözlüklerden uzak durulmalıdır. Geriye kalan renk seçimi ise sizin zevkine kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir