Kapat
Sağlık 475 views 0

Zayıflama Psikoloji ile Bağlantılı mı?

Zayıflama ve psikoloji, düşünce gücü ile zayıflama, zayıflama yolları.

Zayıflamak kimine göre çok zor gelse de aslında zayıflamaya önce zihinde başlamak gerekir. Eğer zihinden zayıflamayı bir amaç olarak lanse ederseniz, zayıflamamak için hiç bir nedeniniz kalmayacaktır. Kilo fazlalığı olan kişilerde öncelikle kilonun neden ortaya çıktığını anlamak gerekir ki buna uygun bir şekilde program yapılabilsin.

Öncelikli olarak çok iştahlı birisi ve metabolizması yavaş çalışan bir kişinin kilo verme olasılığı çok düşüktür. Ancak; eğer gerçekten kilo vermeyi zihinden başlatırsa eğer bunu başarmak pekte imkânsız değil. Beyin birçok olayı kendi halinde kontrol etse de bazı durumlarda bireyin kendi iradesiyle de hareket edebilir. Örnek verecek olursak eğer kilo vermeyi gerçekten çok istiyorsak önce bunu sürekli tekrar ederek beynin bir köşesine adapte etmek gerekiyor. Bunu sürekli tekrar etmek gerekmektedir. Ayrıca çok iştahlı bir bireyinde sürekli olarak beynine; “ben iştahlı değilim” şeklinde uyarılar göndererek beyne bu ısrarı ve amacı benimsetmek gerekir ki buda işin en önemli kısımlarından birisidir.

Başka bir örnek verilecek olursa eğer; tatlıyı çok seven bir kişi canı tatlı çektiği zaman bunu engellemek için sürekli beyne “canım tatlı çekmiyor” gibi uyarılar göndererek buna engel olmak gerekir. Tabii bu yapılırken mutlaka moral ve motivasyonu üst düzeyde tutmak şarttır. Vücudun hormon dengesini ve istekleri beyin yerine getirmektedir. Buda demek oluyor ki beyne az önceki komutları göndererek onu kontrol altına almak mümkündür. Yani zayıflamaya önce zihinde başlanırsa sağlıklı ve kararlı bir zayıflama sürecine girilebilir. Bu süreçte bir başka önemli detay ise vücuda fazlası ile su takviyesi yapılmasıdır. Çünkü zayıflama esnasında kaybetmiş olan vücut enzimlerinin sağlıklı ve sürekli çalışması için su takviyesi olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir