Kapat
Pratik Bilgiler 494 views 0

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Asıl amaç balıklara sağlıklı bir ortam sunmak olsa da  dekoratif görünümü ve sudaki pislikten kaynaklanan kötü kokuları önlemek için de  temizlik gerekir.

Başlamadan Önce

İnsanlarda var olan stres duygusunun hayvanlarda da olabileceğini bilmemiz gerekir.
Akvaryum temizleme sırasında balıklar üzerinde bir stres oluşur. Bu nedenle temizlik sırasında dikkatli olmamız gerekir.

İlk olarak balıkları incitmeden akvaryumdan çıkarmalıyız.  Akvaryumun içinden alınan suyu bir tanka torbaya veya kaba koymalıyız.  Sudan çıkardığımız balıkları da bu kaba veya tankın içine koyun. Torbaya koymak balıklar üzerinde bir stres yarattığından tercih edilmemeli.

Yan Duvarların Temizliği

Temizliğin en önemli amacı  yan yüzeylerde oluşan yosunlaşmadır. Bundan dolayı temizlik ilk yan yüzeylerden başlanmalıdır.  Temizlik sırasında deterjan ve sabun gibi kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Hayvan ürünleri satılan mağazalardan alınan temizlik maddelerini kullanabilirsiniz. Yan yüzeyleri evlerde bulunan süngerlerle de temizleyebilirsiniz.

Zemin Temizliği 

Zemin temizliğinde ilk amaç yosun temizliği olsa da, akvaryumun en çok pislik toplayan yeri zemindir. Zemin temizliğinde akvaryumdaki su miktarı 5’te 1’den az olması içerdeki pis suyun temiz su ile değiştirilmesini daha kolay bir hale getirir. Kumda birikmiş olan pislikliler tazyikli su yardımı ile temizlenebilir. Daha sonra temizlenen kumu ayrı bir yere alınarak temiz su ile yıkanır.  Yıkanan kum tekrar akvaryumun tabanına yerleştirilir.

Yeni Su Ekleme

Balıklar suya tekrar yerleştirilmeden önce yan duvarlar ve zemin temiz olmalıdır. Ani su değişiklikleri balıklarda strese neden olur. Eklenecek olan suyun sıcaklığı ayarlanır ve akvaryuma konur. Eklenen suyun kalitesi ile dökülen suyun kalitesi aynı olmalıdır. Aksi takdirde balıklar stres olabilir. Son olarak su birkaç dakika dinlenmeli bu sırada hava filtresi boş akvaryumda çalışmalıdır. Son olarak balıklar suya eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir