Kapat
Pratik Bilgiler 452 views 0

Spordan Önce Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Motivasyon, bir şeyleri yapma arzusu, harekete geçmemizi sağlayan şeylerdir. Peki, motivasyonu arttırmanın yolları nelerdir? Nasıl motivasyonumuzu arttırabiliriz?

KENDİ MOTİVE EDİCİ SÖZÜNÜ BUL

İnsan bütün enerjisini yapmak istediği hayallerini yapmamak için mazeretler üreterek harcar. Oysaki o kadar kolaydır ki bunu yapmak. Tek yapman gereken harekete geçmektir çünkü bir şeylere başladığınız an emin olun gerisi de gelir. Sizi hırslandıran ve motive eden bir söz seçin ve onu küçük notlara yazın. Odanıza, ofisinize, defterinizin herhangi bir sayfasına not alın. Ne zaman mazeretler üretmeye başlarsanız bu sözünüzü aklınıza getirin. Örneğin “Okyanusu suya bakarak aşamazsın.” sözü çok güzel bir motive edici cümle olabilir.

KÖTÜ ANLARINI UNUTMA

En formsuz, en kötü görünen anlarını hep aklında tut. Spor yapmadığının dahilinde bu kişiye tekrar dönüşebileceğini veya hep bu şekilde kalabileceğini bil. Bu sizi motive edecektir.

ŞARKI SEÇİMİNE DİKKAT ET

Enerji seviyesini doruklara ulaştıracak, hareketli, sizi mutlu eden şarkılar tercih edin. Özellikle koşarken şarkılar en güzel motivasyon şeklidir.

DOĞRU BESLENME

Doğru gıdalar tüketildiği halde vücut daha enerjik ve dayanıklı olacaktır. Bu besinleri kullanma bilgisi de sizi mutlu edecek ve daha özgüvenli hissettirecektir.

HAYAL KUR

Olmak istediğin bedenin, görüntünün hayalini kur. Kendini istediğin bedende kıyafetler alırken veya yazın plajda özgüvenli bir şekilde yürürken düşün. Ayrıca olmak istediğin beden de aldığın herhangi bir kıyafet de seni motive edecektir. Böylelikle o kıyafeti giyebilmek uğruna egzersiz yapmaya daha fazla hevesli olacaksın.

ANOMATERAPİ

Anomaterapi, esansiyel yağ veya doğal bitki özleridir. Birçok insan bu yöntemi de kullanmaktadır. Size fiziksel ve ruhsal olarak enerji toplamanıza yardımcı olacaktır.

UYKU

Bedenin doğal olarak dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenmiş beden bir sonraki gün yaptığınız egzersizde sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

RAPOR TUT

İlerleme kaydedip kaydetmediğinizi anlamak için hafta veya ay boyunca yaptıklarını bir ajandaya not alın. Bu ajandaya yapmak istediklerinizi de yazın ve emin olun ki yaptıklarınızın yanına tik atmak size büyük bir motivasyon sağlayacaktır. Bu deftere kilo, kalça, bel gibi ölçümlerinizin grafiğini de not alabilirsiniz.

SPOR ARKADAŞI EDİN

Edindiğiniz arkadaşlar sayesinde daha hevesli olacak, herhangi bir motivasyon düşüklüğünüzde size destek olacaktır.

SAĞLIĞINIZI DÜŞÜNÜN

Birçok insanın aksine siz sağlığınız için bir şeyler yapıyorsunuz. Spor, kalp ve damar sistemini güçlendirmektedir. Siz de bunun bilincinde, kendinizle gurur duyarak bu yolda devam edin.

İNANIN

Hayallerinizi gerçekleştireceğinize, bu yolda başarı kaydedeceğinize inanın. Özellikle başkalarının laflarını kulak ardı etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir