Kapat
Pratik Bilgiler 535 views 0

Endüstriyel Gaz Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Endüstriyel gaz ekseriyetle imalat, bakım, montaj vb. sınai uygulamalar için özel olarak hazırlanan ve depolanan gazların tümüne verilen isimdir. Endüstriyel uygulamalarda, uygulamanın çeşidine, istenilen özelliklere, belirlenen kimyasal katkılara ve işin gerektirdiği standartlara göre değişiklik gösterirler. Endüstriyel gazlar tüm bu faktörler göz önüne alınarak doğal gazlardan seçilebileceği gibi karışım gazlarından da seçilebilirler.

Endüstriyel gazlar arasında en sık kullanılan gaz grupları soy gazlar olarak tabir edilen Helyum, Argon vb. gazlardır. Yine en sık kullanılan endüstriyel gaz olarak Azot, diğer bir adı ile Nitrojen gazı bulunmaktadır. Azot gazı havanın özelliklerine çok yakın özellikler göstermesi dolayısı ile hava yerine basınçlandırılarak kullanılan gazlardandır.

Bu genel kullanım gazlarının yanı sıra basınçlandırılmış hava endüstride sıklıkla kullanılır. Hava bir azot, oksijen ve karbondioksit karışımı olan doğal bir gazdır.

Endüstride gazların en sık kullanıldığı bir alan ise kaynak sektörüdür. Kaynak sektöründe yakıcı ve yanıcı gazlar bir arada kullanılır. En sık kullanılan kaynak gazları oksijen ve asetilendir. Ayrıca bazı kaynak tiplerinde yapışmayı engellemek ve kaynak bölgesini korumak amaçlı yine azot gibi inert gazlar kullanılır.

Endüstriyel Gazların Kullanım Alanları

Endüstriyel gaz sanayide özellikle imalat ve gıda sanayisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Gıda sektöründe gıda koruyucu olarak helyum, argon gibi soy gazlar kullanılır. Ayrıca bakteri üremesini engelleyici ortamların oluşturulabilmesi için yine bu gazlar kullanılabilir. Bazı gazlar gıda veya kimya sektörlerinde soğutucu olarak kullanılmaktadır. Bu gazların başında karbondioksit (kuru buz) gelmektedir. Karbondioksit buzu oda şartlarında erimeden doğrudan gaz haline geçtiğinden uygun bir soğutkandır.

Sanayide, endüstriyel gazlar ekseriyetle kaynak işlemlerinde kullanılır. Yakıcı ve yanıcı kaynak gazlarının yanı sıra bir önceki bölümde belirtildiği gibi koruyucu kaynak gazları da sanayide sıklıkla kullanılmaktadır.

Endüstride kullanılan gazların en önemli yüzdesini hava ve azot gazları oluşturmaktadır. Hava ve azot diğer gazlara göre daha ucuz olduklarından endüstride kaçak kontrolünde, pnömatik sistemlerde, akışkan uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Endüstride yine sıklıkla kullanılan gazlar arasında helyum ve hidrojen gelmektedir.

Soğutma sektöründe ise soğutucu gaz olarak flor, klor ve karbon karışımı olan CFC veya HCFC gazları kullanılmaktadır. Klima gazı olarak tabir edebileceğimiz bu gaz tipleri soğutma sistemlerinde akışkan olarak kullanılmaktadır.

Yine yakıcı gaz olarak kullanılan bütan, izobütan ve propan sanayide ısınma amaçlı kullanıldığı gibi son yıllarda gelişen teknoloji ile klimaların içerlerinde çevrimlerde kullanılarak soğutma amaçlı da kullanılabilmektedir. Bu gazlar aynı zamanda tüp gazı olarak da bilinmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir