Kapat
Webmaster 932 views 0

Google Sistenizin Eski İndeksini Neden Gösterir?

2000, yani milenyumdan bu yana robot dosyaları ile sürekli siste çalışan Google 2008 yılından sonra kendini güncellese de arama sistemi üzerinde bulunan eski indeks dosyalarını güncellemeye yetişememektedir.

Arama sistemi içerisine dahil edilen bir web sitesinin Google robot ile alınan ilk bilgileri sisteme dahil olduktan sonra belirli aralıklar ile web siteleri üzerinde kontroller gerçekleştirir. Bu kontroller web sitesi içeriğine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte e-ticaret ve forum gibi sürekli değişim içerisinde olan web siteleri her zaman öncelik almaktadır.

Bunun yanı sıra web programcıları ve ya tasarımcılarının genellikle kullandığı CMS sistemlerinin, kurulum ilk aşamasında ayarlarının yapılmaması, gözden kaçan kod blokları sebebi ile Google hızlı bir indeksleme işlemi yapar.

Ama üzülmeyin bunların tamamının çaresi yine Google firmasının bize sunmuş olduğu bazı ufak detaylar ile giderilebiliyor.

Google Sitenizde Neye Bakar?

Siteniz ana sayfa dahil olmak üzere çeşitli sayfalardan, resimler ve anlatımlardan oluşmaktadır. Resimlerin içerdiği metatag ( tanımlayıcı kodlama ) da dahil olmak üzere sitenizin neyi anlattığı, ne sattığı, neyi anlatmaya çalıştığı bu kısımda çok önemlidir. İçerik bilgisinin her sayfa için en az 250 kelime, site içeriği ile uyuşan doğru bilgi ve tabi ki doğru seçilmiş anahtar kelimeler gereklidir.

Google Ne Sıklıkla Sitenizi Ziyaret Eder?

Genel olarak ilk kurulum esnasında otomatik olarak indeksleme işlemi yapsa dahi Google kendini ve sitenizin bulunabilirliğini arttırmak ( Google adwords gibi hizmetlerini de müşterilerine satabilmek amaçlı ) için belirli aralıklar ile sitenizi ziyaret eder. Burada dikkat edilmesi gerekli olan konu güncelliktir. Çünkü Google site içerisinde ki ziyaretleri sırasında değişiklik görmez ise ziyaret sıklığını iyice azaltır. Hatta site indeksinizi kendiniz Google’a göndermediğiniz sürece eski indeksiniz kalmaya devam eder.

SEO ve indeks problemlerinizi gidermek için web sitenizi https://www.google.com/analytics/ sitesine kayıt edin böylece hem güncel olun hem sosyal ağ ve ziyaretçi trafiğinizi izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir