Kapat
Webmaster 1.182 views 0

İnternet Dünyasındaki Potansiyel ve SEO Stratejileri

Dijital dünya günümüzde öyle bir hale geldi ki günlük yaşantımızın hemen her ihtiyacını kolayca karşılayabiliyoruz. Eskiden çok zahmetli olan işler bugün elimizin altında ve bir tık uzağımızda bulunuyor. Bir hatırlayalım, “bundan 10 yıl öncesiyle bugünkü teknoloji arasındaki farkı anlatmaya kelimeler yeter mi” Teknoloji o kadar hızlı bir şekilde ilerliyor ve internet dünyası o kadar hızlı gelişiyor ki adeta gerçek dünya ile birbirine entegre olmuş durumda. Bugün internetin bir günlüğüne kesildiğini düşünelim ve kullandığımız birçok aracı göz önünde bulunduralım. Banka sistemleri, e-ticaret sistemleri hatta otomatik geçiş sistemleri bile internet bağlantısı kullanıyor. Yani bu demek oluyor ki günümüzde aktif biçimde kullandığımız birçok şey gücünü internetten alıyor.

İnternetin gücü bu kadar fazlayken interneti aktif biçimde kullanabilmenin faydalarını da hemen anlayabilirsiniz. Bir anda milyonlarca insana ulaşabilmek ve bu insanlara bir bilgiyi, içeriği veya hizmeti oturduğunuz yerden vermek eskiden hayaldi ama artık gerçek. Durum böyle olunca elimizin altında bulunan tabiri caizse nimet niteliğindeki bu dünyayı kullanmamak birazda fırsatlardan vazgeçmek anlamına geliyor. Fırsatları değerlendirmek ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak modern çağın en önemli kriterlerinden bir tanesi. Yeni stratejiler ve güncel teknoloji ile birlikte inanılmaz işler yapılabilir.

 

Bu potansiyeli iş gücünüzde kullanmak çok kolay.

İnternet dünyasını ve potansiyel gücünü kısaca sizlere açıkladıktan sonra bu gücü nerelerde ve nasıl kullanabilirsiniz birazda bundan bahsetmek istiyorum. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere internet dünyası artık öyle bir hale geldi ki birçok sektör artık internete kaymaya ve interneti avucunun içine almaya başladı. Örnek vermek gerekirse herhangi bir ürün, hizmet satışı yaptığınız dükkanınız var. Bu dükkan iyi iş yapıyor olabilir, güzel paralar kazanıyor olabilirsiniz ama her zaman satış yapabileceğiniz ve ulaşabileceğiniz insan sayısı çevreniz ile sınırlıdır. Bulunduğunuz muhit, mahalle, cadde en fazla şehir. Bunun dışına çıkmanız mümkün değil. Ancak internet ile tüm Türkiye’ye hatta dünyaya bile ulaşımınız mümkün. Öyle bir dünya ki milyonlarca insan ışık hızıyla dolaşım yapıyor ve size denk gelme olasılığı çok yüksek. Bu potansiyeli kullanarak kabuğunuzdan çıkmak ve kazancınıza kazanç katmak artık çok kolay. Basit işlemlerle bu dünyaya adım atarak ilerleyebilirsiniz.

 

Geniş kitlelere hitap etmek için klasik iletişim araçlarını bırakın

Bahsettiğimiz gibi bir dükkanınız var ve bu dükkanda ulaşabileceğiniz insan sayısı sınırlı. Geniş kitlelere ulaşabilmek için reklamlar, tabelalar hazırlayabilirsiniz. Nitekimde faydalı olacaktır ancak bunların kat ve kat fazlasını başarabileceğiniz bir potansiyel sizi bekliyor. Tüm bunları bırakın artık modern çağa ayak uydurun ve modern çağın getirdiği nimetleri görün. Dijital dünyada tüm bu reklam araçlarının modernleri bulunuyor bunları kullanarak çok daha fazla ve sizin hedef kitleniz olan insanlara ulaşabilirsiniz. Böylece nokta atışı yaparak çok daha büyük potansiyel yakalayabilirsiniz.

 

Herkesin elinin altında bir Google var!

Yukarıda bahsettiğim iletişim araçları eskide kaldı. Artık herkesin elinin altında bir Google bulunuyor. Her şeyi ona soruyoruz, her bilgiyi onda arıyoruz. Alışveriş yapacağımız zaman Google’dan yardım alıyoruz, bir bilgiye ulaşmak istediğimizde hemen Google’a başvuruyoruz en basitinden bir adres aradığımızda bile Google tercih ediyoruz. Milyonlarca insan Google kullanıyor. Yani tahmin ettiğiniz üzere size bahsettiğim bu dijital dünyanın en büyük potansiyeli arama motorlarında. Sizde arama motorlarında çıkan sonuçlarda listelenerek potansiyelinizi yakalayabilirsiniz. Bu ilk bakışta biraz karmaşık gelebilir fakat üzerine gidildiğinde o kadarda karmaşık bir yapı değil.

Milyonlarca internet sitesi var Google beni ne yapsın” dediğinizi duyar gibiyim. Ama böyle düşünmemelisiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimelerde yükselerek hedeflediğiniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak yakalamak istediğiniz potansiyel için çok önemli. Yani bir bilboard reklamında alakalı alakasız bir sürü insana reklamınızın gösterilmesindense direkt olarak sizin hizmetinizi arayan birinin karşısına çıkmanız çok daha faydalı olacaktır.

Google’da üst sıralarda çıkmak için neler yapmalıyım?

Google’da üst sıralara yerleşmek ve bu sıraları korumak çokta kolay değil. Bunu gerçek dünya ile bağdaştırabilirsiniz. Yan yana açılan iki tane bakkal dükkanı arasındaki rekabet ve çekişme gibi örneklenebilir. Yani yanınızda bulunan bakkal dükkanı ve sizin amacınız aynı ve aynı sokak üzerindesiniz, onun önüne geçmeli ve ondan fazla satış yapmanız gerekli.

İşte burada uzmanlar konuşuyor. Bu konuda profesyonel destek veren kişi ve firmalardan yardım alabilirsiniz. Onlar en doğru bilgiyi ve stratejileri uygulayarak sizler için iyi olanı görecek ve uygulayacaklardır. Bu firmalardan bir tanesi de İzmir SEO Ajansı. Bu alanda yaptıkları faaliyetler ile sizler için en doğru olan stratejileri belirliyor ve hakkettiğiniz değeri almanız için çalışıyorlar. İzmir seo paketleri ile tek bir alanda değil birçok iş kolunda hizmet veren oluşum size sunduğu opsiyonlar ile yine size yardımcı olmayı hedefliyor. İzmir seo uzmanları tarafından yapılan aktif işlemler sayesinde yukarıda bahsettiğimiz rekabet aşamasında en doğru yere yerleşmeniz ve buradan potansiyelinizi yakalamanız hedefleniyor.

Dijital reklamlar ve SEO arasındaki fark nedir?

Google’ın sunduğu kelime bazlı arama sonuçları için dijital reklamlarda var, bu yol daha kolay” diyebilirsiniz. Fakat bunu kısa bir cümleyle açıklamak gerekirse reklam geçici, SEO kalıcıdır. Yani reklamlarda para ödediğiniz sürece varsınız. Fakat arama sonuçlarında doğru yere doğru strateji ile geldiğiniz zaman orada kalıcı olacaksınız. Rekabet şartlarına bağlı olarak sıralamanız oynayabilir fakat yinede orada olacaksınız. İş dünyasında bir şeyin kalıcısı makbuldur. Yani bu durumu bir süreklilik olarak görebilirsiniz. Esnaflıkta bile süreklilik önemlidir. Küçük esnafın sürekli müşterisi olur ve dükkanı bu müşteriler döndürür. İnternet dünyasında da sürekli bir yeriniz olması sizin için çok iyi olacaktır.

 

Doğal yollarla yükselmem mümkün değil mi?

Doğal yollarla yükselmeniz tabiki mümkün ve herşeyi doğru yaptığınızda yükseleceksiniz de. Fakat bu yükseliş belirli bir aşamaya kadar olacaktır. Bahsettiğimiz gibi rekabetin bulunduğu bir ortamda dış destek şarttır. Diğer rakiplerinizin dışarıdan destek aldığınızı unutmayın ve bir aşamadan sonra sizinde mutlaka dış destek almanız gerekiyor. Ancak böylece rakiplerinizin önünde geçebilir ve hakettiğiniz yerlere ulaşabilirsiniz. İzmir SEO uzmanları bu anlamda işinize oldukça yarayacaktır. Birçok yükselme garantili işlem ile sitenizi rakiplerinizin önüne taşıyacak bir oluşum olan İzmir SEO Ajansını bu anlamda denemenizi tavsiye ediyorum.

Tüm yatırımı SEO odaklı mı yapmalıyım?

Tabiki de internet dünyasına yapacağınız tüm yatırımı SEO odaklı yapmamalısınız. Fakat SEO’nun önemi çoğu insanın tahmin ettiğinden çok daha fazla. Bunu göz önünde bulundurmalı ve ona göre yatırımlar yapmalısınız. İzmir SEO uzmanı bu konuda size yardımcı olacak ve bütçenize göre çözümler sunacaktır. Yani bu anlattıklarımızdan çıkaracağınız sonuç varımı yoğumu SEO’ya yatırarak Google’da üst sıralarda çıkacağım ve turnayı gözünden vuracağım olmamalı. Çünkü böyle bir şey mümkün olmayacaktır. Yatırımınızı sektörlere bölerek ilerlemelisiniz. Size anlatmak istediğimiz arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak çok önemlidir ve atlanmaması gereken bir stratejidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir