Kapat
Webmaster 1.004 views 0

Seo İçin Sayfa Düzeni ve Yazının Önemi

Yani arama motoru optimizasyonu yapılırken 2000 yılı ve öncesine kadar önemsiz olan ancak günümüzde internet dünyasının en önemli şeyi doğru ve güvenilir bilgidir. Bu konuyu genel hatları ile iki dönemden oluşmaktadır.

Bu dönemler 2000 öncesi ve 2000 sonrası olarak nitelendirilebilir.

2000 Öncesi internet

2000 yılı ve öncesinde internet dünyası ulaşılabilir olsa da, bugün ki dönem gibi aslında içeriklerin tamamına ulaşabildiğimiz, çeviri sayesinde bilmediğimiz dilleri okuyabildiğimiz, internet dışı ama Dünyamızda artık ticaretin inanılmaz hızlı olması bugün çok daha fazla detaya ulaşmamızı sağlıyor.

2000 yılı öncesi seo işlemleri çok daha basit ancak biraz küçümsenerek yapılıyordu. Dünya geneline bakacak olursak en fazla aranan kelime sex, seo işlemleri ise sayfa içerisine arka plan ile aynı renk ile istenilen yazıların yazılması ile yapılabiliyordu. Komik değil mi? Ama doğru, dönem içerisinde programlamanın gelişmesi, ulaşılabilirlik konusunda insanoğlunun azmi artık daha doğru bilgiye ulaşmamıza sebep oldu.

2000 Sonrası İnternet

Google gibi büyük bir firmanın bunu fark etmesi tabi ki mümkündü ancak beklenenden geç oldu. Google bu tip uygulamaları fark etmesine rağmen belki bilerek belki bilmeyerek müdahale etmedi. Ne zamana kadar mı?

Google AdSense, Google AdWords gibi hizmetlerini çıkartıp piyasaya sürene kadar.
Konumuzun başlığına dönecek olursak işte tam bu ticari atılımlardan sonra sayfa içerisinde yazdığınız yazıdan tutun sayfa adres bilgisine kadar her şey önem kazanmaya başladı. Peki, bunun sebebi neydi?

Google Akıllandı

Google firması arama motoru işine başladığından bu yana robot.txt dosyası oluşturup her bir web sitesi için içerik yani yazı bilgisini tutmaya, bu bilgilere dayanarak da listeler oluşturmaya başladı. Daha sonraları ise robot.txt akıllandı, artık sadece içeriklere değil bunları tercümelerine, anahtar kelimelere ve sayfa adına bakarak bunların karşılaştırmasını yapmaya başladı. Bu karşılaştırma işlemini yaparken artık sadece sizin sitenize değil yayınlanmış konu hakkında ki makalelerde dahil doğru içerik yazıp yazmadığınıza kadar ilerledi. Bu kadar ileri teknoloji ile denetlenen ve artık bir düzene sokulan web siteleri ise bize gerçek, daha doğru ve güvenilir bilgiyi iletmeye başladı.

Sonuç olarak evet yazı, sayfa düzeni ve seo birbiri ile çok ilişkili olan 3 nesnedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir