Kapat
Sağlık 640 views 0

Kadınlar için Uygun Sporlar

Spor yapmak erkeklere nazaran bayanlarında fazlası ile tercihidir. Bu kilo vermek, sağlıklı olmak ve yaşam standartlarını yüksek tutmak adına değişkenlik göstermektedir. Kadınların erkeklere göre daha hafif sayılabilecek spor tarzlarını tercih ettikleri değişmez bir gerçektir.

Bayanların öncelikli olarak spor yapmadan önce vücut tiplerini anlamaları ve vücut tiplerine uygun sporları tercih etmeleri gerekmektedir. Elma tipi bir vücut hatlarına sahip olan bayanlar genel olarak pilates tarzı sporları tercih etmektedirler. Bu vücut tipine sahip olan bayanlar gene anlamda bel kıvrımlarını arttırmak ve bel bölgesindeki yağ oluşumunu engellemek başta pilates olmak üzere bisiklet sürmeyi de tercih etmektedirler.

Armut Tipi Vücut Yapısı

Armut tipi vücuda sahip olan bayanlar ise hızlı yürüyüş ya da koşmayı tercih etmektedirler. Bunun nedeni ise dar omuzlar, kavisli bel ve geniş kalçalara sahip oldukları için vücudun her bölümünün hareket edebilmesi için koşu ve hızlı yürüyüş tercih edilir. Ayrıca armut tipi vücuda sahip olan bayanlar bisiklet sürmekten uzak durmalılar.

Kum Saati Vücut Yapısı

Kum saati tipi vücuda sahip olan bayanlar ise bu konuda fazlası ile şanslıdırlar. Bu vücut tipine sahip olan bayanlar atletik bir vücuda sahip oldukları için her türlü spor ve egzersiz hareketleri bunlar için çok uygundur. Ancak eğer dikkat etmezlerse eğer bu vücut tipi özelliklerini kaybedebilirler. Bu vücut tipine sahip olan bayanlarda üst sırt kısmında kolay bir şekilde yağlanma ve geniş göğüslerden dolayı sırt ağrıları ortaya çıkabilir. Bu ağrıların oluşmaması için sırt bölgesinde bulunan kasları esneme bandı yardımı ile veya ağırlık çalışılarak kuvvetlendirilebilir.

Dikdörtgen Vücut Yapısı

Dikdörtgen tipi vücuda sahip olan bayanlar ise genel anlamda zayıftırlar ve onlar için de herhangi bir spor hareketi ve egzersiz uygun olmaktadır. Bu vücut tipine sahip olan bayanlar özellikle omuz ve kalça sporlarına ağırlık vererek bu bölgelerini kuvvetlendirip şekillendirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir