Kapat
Webmaster 609 views 0

Site Yüklenme Hızı Nasıl Arttırılır?

Sitem yavaş çalışıyor, Sitenin hızını nasıl arttırabilirim?, Site hızı arttırma yolları.

Site için arama motoru düzenlemesi ve SEO yapılacaksa eğer site hızı bu faktörlerin başında gelmektedir. Site ne kadar kaliteli ve içerikler ne kadar iyi olursa olsun, site hızlı değilse o site hem kullanıcı hem de Google gözünde eksik bir site olarak lanse edilir.

Site hızlı olduğu zaman rakiplere oranla daha üst sıralarda olacak ve ilk sırada yer alıp kullanıcı gözünde her zaman ilk tercih olarak kalacaktır. Sitenin hızlı olabilmesi için öncelikli olarak kodların optimize edilmesi gerekmektedir. Kodların optimize edilmesi site açısından her zaman avantaj yaratmaktadır. Öncelikle kodların optimize olması botlar açısından daha hızlı ve kolay bir şekilde tarama imkânı sağlamaktadır.

Kodlama yapılırken site kod yapısının HTML5 ve CSS3 olarak kodlanmasına özen gösterilmelidir. HTML5 olarak kodlandığı zaman artı bir avantaj sağlamaktadır. Burada bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise tasarımların mobil uyumlu yani responsive olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bununlar birlikle Google yazılım birimi de HTML5 kodlamasını desteklemektedir. SEO açısından CSS Sprite kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. CSS Sprite sayesinde sitede bulunan resimler sadece bir kere yüklenir. Bunun şöyle bir avantajı bulunmaktadır, birden çok resim yüklediğiniz zaman bu sayede bu resimleri tek bir resimde birleştirme yapılarak resmin mevcut konumu değiştirilebiliyor.

Sitede bulunan gereksiz reklam ve istatistik kodları kaldırılması gerekmektedir. Bunlar site hızına eksi yönde katkı vermektedir. Özelliklede bazı reklam şirketlerinin reklam kodları oldukça fazla siteye yük bindirmektedir. Bu durum istatistik kodları içinde geçerlidir. Mevcut bilinen büyük şirketler dışındaki kodları sitelerden kaldırmakta yarar var ki bunlar sitede fazlası ile ağrılık yapmaktadır. Sitede bulunan resimlerin mutlaka optimize edilmesi gerekmektedir. Sitede bulunan resimler ne kadar optimize edilip sıkıştırılırsa site hızında o kadar artma gösterecektir. Özellikle de WordPress sitelerde cache olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bunun için eklentiler kısmından cache eklentileri kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir