Kapat
Pratik Bilgiler 814 views 0

Windows 10 Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır?

Bazı durumlar bilgisayarımızı başında olmadığımız halde açık bırakmak zorunda kalabiliyoruz. Özellikle bir yükleme veya indirme işlemi yaparken bilgisayarımızın açık kalması gerekiyor. Genelde gece yapılan bu işlemler biz uyurken devam ediyor ve işlem bittiğinde bilgisayarımız bizim uyanmamızı bekliyor. Bunun önüne geçmek aslında çok basit. Bilgisayarınızı zaman ayarlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Örneğin gece 12 de bir indirme işlemi başlattınız ve tahmini saat 4’de işlem bitecek bilgisayarınıza kendi kendini kapatması için bir talimat veriyorsunuz ve belirttiğiniz saatte bilgisayar kapanıyor. Bu üç adımlı çok basit bir işlem, bu şekilde bilgisayarınızın boşu boşuna saatlerce çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Windows 10 Zaman Ayarlı Bilgisayarı Kapatma İşlemi

Aşağıdaki üç işlemi uygulayarak bilgisayarınızı zaman ayarlı biçimde otomatik kapatabilirsiniz.

  • Arama kısmına gelin ve “cmd” yazarak “komut istemi” sistemine giriş yapın.

  • Açılan siyah komut istemi penceresine ” shutdown -s -f -t saniye” komutunu yazıyoruz.
  • Saniye yazan kısma bilgisayarımızın ne kadar süre içerisinde kapanması gerektiğini bildirmeliyiz. Örneğin 1 saat sonra kapanması için 3600 yazmamız gerekiyor.

  • Zamanı belirttikten sonra Enter tuşuna basarak komutu bilgisayarımıza gönderiyoruz ve bilgisayarımız yukarıda belirttiğimiz süre zarfının sonunda otomatik olarak kapanıyor.

Bu şekilde bilgisayarımızın gereksiz yere saatlerce çalışmasının önüne geçiyoruz. Bu hem donanım hem pil ömrü açısından oldukça faydalı ve gerekli bir işlem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir