Nevşehirde Gezilecek Yerler

tarafından
557
Nevşehirde Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Anadolu da bir açıkhava müzesi…”

Nevşehir, tarih ve doğanın iç içe geçerek, bütünsel bir güzellik sergilediği beldeleri ve bölgede yaşamış uygarlıkların zenginleştirdiği kültürel birikimi ile Türkiye’nin eşsiz turizm cennetlerinden biridir. Orta Anadolu’da, Erciyes, Melendiz ve Hasan dağları gibi eski yanardağların kül ve lavlarının birikmesiyle oluşmuş çok geniş bir plato üzerinde yer almaktadır. Karasal iklimin özelliklerini taşıyan bölge her mevsim turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor…

Ulaşım
Nevşehir ili Orta Anadolu Bölgesinde bulunması nedeniyle her bölgeden ulaşımın kolayca sağlanabildiği ana arterler üzerinde bulunmaktadır. İstanbul – Nevşehir 729 km.dir. Ankara ile olan mesafesi ise 276 km. dir. Bu yakın mesafe nedeni ile haftasonları da tercih edilen bir bölgedir. İstanbul dan gelişlerde otoban üzerinden Eskişehir ve Aksaray güzergahını takiple Nevşehir’e kolayca ulaşılabilir. Ankara dan ise Yine Aksaray istikameti takip edilerek 2 saatlik bir sürede Nevşehir iline ulaşım sağlanabilir.

Tarih
Yapılan kazılardan elde edilen bilgilere göre Nevşehir İli’nin MÖ 3000 yıllara kadar uzanan bir tarihi olduğu anlaşılmaktadır.Hititler döneminde Kahve Dağı eteklerinde bulunan Nevşehir’in o günkü adı “NYSSA”dır. Osmanlı dönemin Nissa’ nın yakınlarında MUŞKARA adında bir köy kurulmuştur. Osmanlı Sadrazamı Damat İbrahim Paşa Muşkaralı olup görevi aldığı yıllar arasında Muşkara Köyü ve çevre köy kasabalarla geliştirerek yeni şehir anlamına gelen NEVŞEHİR adını alır. 20 Temmuz 1954 yılına kadar Niğde ilinin bir ilçesi olan Nevşehir bu tarihte il olmuştur.

Gezilecek Yerler
Melendiz çayı boyunca uzanan Ihlara Vadisi, 10 kilometre uzunluğunda 70-80 metre yüksekliğinde yer yer 40-50 metre genişliğinde bir kanyondur. Kayalar çok serttir. Kayaların her iki yanına oyulmuş 100 kadar kilise, görenleri hayretler içinde bırakır. Bu kiliselerin çoğunun ikinci yüzyılda oyulduğu düşünülürse, nitelikleri daha iyi ortaya çıkar. Soğanlı Vadisi’ne Ürgüp meydanından gitmek için tabelaları takip edin. 5 kilometre sonra Mustafapaşa’ya geleceksiniz. Ürgüp merkezinden Soğanlı’ya 47 kilometre sonra ulaşıyorsunuz. yol boyunca 5 kilometre boyunca yemyeşil bir çevreyle yol alıyorsunuz. herkesin pek dikkat etmediği yol üzerinde bulunan Damsa-Taşkınpaşa bölgesi ise, coğrafi özellikleriyle çekim platosu niteliğinde…Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Derinkuyu, Ortahisar ise görülecek dğer güzellikler arasında..
Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler Nevşehirde Gezilecek Yerler
Yeme İçme
Yöre üzümünden yapılan şaraplar, pekmez, Avanos’un çömlek kebabı, Acıgöl’ün kabak tatlısı,Ortahisar’ın mağaralarında depolanan limon ve greyfrutlar, Ortahisar’ın nefis kayısıları mutlaka tadılmalıdır.

Alışveriş
Bölge el sanatları halıcılık seramik yönünden çok zengin…Soğanlı vadisinde yörenin bir özelliği olarak özel kök boyası kullanılarak yapılan bez bebekler çok güzel ve sadece yörede imal ediliyor, birbirinden güzel ve el emeği bebekleri buradan almadan sakın dönmeyin..Yine soğanlıya giderken yol üstündeki meyve satıcılarından mutlaka meyve alın. Bu bölge kayısı, armut ve elmasıyla ünlü..Ayrıca Ürgüp ve Göreme deki çömlekçilerden testi, küllük, saksı ve süs eşyaları satın alabilirsiniz.

Doğa Sporları
Ortahisar ve Kale çevresi trekking için elverişli bir bölgedir. Çavuşin Köyü ve zelve de piknik ve kamping yapabilir, Uçhisar Göreme çevresinde Damsa Gölü’nde yüzebilirsiniz. Yörede ayrıca Balon turları ve Uluslararası hava oyunları düzenlenmektedir.

Sağlık
Kızılırmak vadisinin güney yamacına kurulmuş olan il merkezinin rakımı 1.150 metredir. Kapadokya bölgesi karasal iklimi ve kuru havasıyla özellikle astım hastalarına iyi gelmektedir. Bölgede ki evlerde üretilen şarapların kalitesi hazır üretimi aratmayacak tat ve lezzettedir.

Komşuları
Komşuları

Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Niğde, Aksaray.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -5 / 1 Şubat: -2 / 6 Mart: 2 / 12
Nisan: 6 / 18 Mayıs: 8 / 21 Haziran: 12 / 28
Temmuz: 13 / 28 Ağustos: 17 / 33 Eylül: 10 / 24
Ekim: 8 / 19 Kasım: 0 / 10 Aralık: 0 / 8
Özel Günler
Bölgede her yıl 16 – 18 Ağustos tarihleri arasında 3 gün süre ile Uluslararası Hacıbektaş-ı Veli’yi Anma Töreni düzenlenmektedir. Noel Ayini ve Mevlüt Zelve Açık Hava Müzesinde 5 – 6 Mayıs tarihleri arasında 2 gün süre ile, Atatürk’ün Hacıbektaş’a Gelişi Hacıbektaş yöresinde 22 – 23 Aralık tarihlerinde 2 gün süre ile kutlanmaktadır.

Kaplıca
Kozaklı Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Kozaklı belediye sınırları içerisindedir.
» Ulaşım: Kayseri-Ankara ana yoluna 24 km. uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 27 derece – 93 derece
» PH Değeri: 6,7-7
» Özellikleri: Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Kalsiyumlu, ve radyoaktif bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklar gibi hastalıklara olumlu etki yapar.
» Konaklama Tesisleri: 102 oda, 309 yataklı motel tesisleri vardır.