Sinopda Gezilecek Yerler

tarafından
589
Sinopda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Muhteşem doğasıyla sizi bekliyor!”

Büyük İskender’e verdiği müthiş “Gölge etme başka ihsan istemez!” cevabıyla tanınan Diyojen’in memleketi olan Sinop “Ağaç Denizi” adı verilen köknar ve karaçam ormanlarıyla meşhur!..Burada doğa her rengini gözlerinizin önüne sermiş sanki…Karadeniz bölgesinin plaj kenti Sinop sizleri bekliyor!
Sezon

Muhteşem doğasıyla Sinop yaz aylarında çok popüler. Tarihi yerleri ve yemyeşil doğal güzellikleriyle Sinop yazın Mayıs-Ekim ayları arasında doğaseverlerin gözdesi.
Ulaşım

Türkiye’nin en kuzey ucunda bulunan Sinop ;Samsun, Çorum ve Kastamonu illerine komşudur.Kastamonu-Boyabat yolu izlenebileceği gibi deniz yoluyla ulaşım da mümkündür. İstanbul’dan iki haftada bir kalkan ve Sinop’a uğrayan gemiler vardır.
Tarih

Kentin adının Amazon kraliçesinden geldiğine dair bir söylence vardır.Mitolojik kaynaklar ise Sinop’a adını tanrı Asapos’un kızlarından Sinope’nin verdiği bilgisini verir.

Yapılan kazılar sırasında II. Dönem kolonize dönemine ait buluntularla birlikte ele geçen frig seramiği Sinop’un bir dönem Friglerin egemenliği altına girdiğini göstermektedir. Şehir Kımmerlerin ve Perslerin de istilalarına uğramıştır. MÖ 333 yılında Büyük İskender’in Persleri yenmesiyle Sinop’ta Grek hakimiyeti başlamıştır.Hellenistik çağ, Sinop’un en parlak dönemidir. İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem” diyen ünlü düşünür Diyojen Sinop’ta doğmuştur.
Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler Sinopda Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Sinop’ta doğal güzellikler bakımından oldukça zengin…Orman örtüsü,Karadeniz’e olan 175 km uzunluğundaki kıyısı, bol su kaynakları, doğal kumsalları, mesire yerleri kentin başlıca güzelliklerini oluşturuyor.

Sinop; coğrafi konumu, eşsiz doğal güzellikleri, kilometrelerce uzanan kumsalları, tertemiz denizi, pırıl pırıl kumlu plajları, yer yer denize kadar uzanan ormanlarla kaplı ıssız koyları, konuksever halkı ile büyük bir potansiyele sahip…

Türkiye’nin en zengin açık hava müzesi Sinop’ta bulunuyor. Bu müzede civarda çıkan antik çağ buluntusu sikkeler, takılar, kabartmaların yanı sıra Osmanlı dönemine ait dokuma örnekleri sergileniyor.

Karadeniz’in plaj kenti olan Sinop’ta, kentin doğu kısmında Karakum (İçliman) kuzeybatı kısmında ise Akkum plajları var… Kentin en kuzey ucunda İnce Burun’a doğru Hamsilos koyu mutlaka görülmeli! Etrafı orman arazisiyle çevrili bir fiyord olan Hamsilos Sinoplular’ın gurur kaynağı…
Yeme İçme

Sinop’un “nokul” adında yöresel bir yiyeceği var. Özel açılmış yufka içine sarılıp fırında pişirilen kıymalı ya da üzümlü-fındıklı içten yapılan nokul şehirdeki börekçilerde bulunabiliyor. Ayrıca Sinop’a uğradığınızda yemeden geçmemeniz gereken bir diğer şey de kestanedir. Sinop’un kestanesinin Türkiye’nin en lezzetli kestanesi olduğu söylenir.Tabii karagözüyle, uskumrusuyla çeşit çeşit balıklarını da unutmamak gerek…
Doğa Sporları

Sinop yöresi Karadeniz ikliminin bir özelliği olarak orman ve bitki örtüsüyle kaplı… Sinop sırtlarındaki dağlar muhteşem köknar ve karaçam ormanlarıyla kaplı…Öyle ki tarihte burası “Ağaç Denizi” adıyla anılmış. Ayrıca Hamsilos koyu da mutlaka görülmesi gereken yerlerden… Sualtı ve suüstü sporları için Sinop ayrı bir potansiyel sunuyor.
Komşuları

Kastamonu, İnebolu

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 3 / 8 Şubat: 3 / 9 Mart: 6 / 13
Nisan: 8 / 14 Mayıs: 12 / 18 Haziran: 17 / 24
Temmuz: 20 / 26 Ağustos: 23 / 29 Eylül: 18 / 24
Ekim: 15 / 20 Kasım: 8 / 15 Aralık: 7 / 13