Kapat
Gezi Rehberi 20 views 0

Bilecikde Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“El sanatları ve doğasıyla Bilecik..”

Bilecik Marmara Bölgesinin güneydoğusunda Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerindedir. Ulu çınar ağaçlarının serin gölgesinde buz gibi yayık ayranını yudumlamak, bozulmamış, kirlenmemiş göletleriyle çamların kucaklaştığı huzuru hissetmek; üzerinde rengarenk çiçekleri, yüzlerce bitki türleri berrak suları ve tertemiz havasıyla yaylaların kekik kokusunu teneffüs etmek cıvıl cıvıl kuş seslerinin yankılandığı dağlarda dolaşmak isterseniz Bilecik sizi bekliyor.
Sezon

Her mevsim bir başka güzel olan Bilecik te yaz mevsimi dolaşmak, piknik yapmak ve balık tutmak için tercih edeceğiniz bir sezon olmalı..Kışın ve yazın olağanüstü manzarasıyla yaylaları, yazın serin piknik alanları ve doğa sporlarıyla her mevsim ziyaret edilecek mesafede olan Bilecik mutlaka görülmesi gereken yörelerimizden biridir.
Ulaşım

Bilecik günübirlik ya da bir hafta sonu gezisi için hiç yorulmadan farklı bir alternatif olabilir. Adapazarı’na kadar otoban kullanım kolaylığı var. Çıkışında gidiş-geliş yol Bilecik’e kadar rahat ilerliyor. Bilecik – Ankara arası ise 453 km. dir. İstanbul – Bilecik arası 250 Km.dir.
Tarih

lecik’te ilk yerleşim MÖ 3000’den öncelere rastlamaktadır. İlin bilinen en eski isimleri Agrilion ve Agrillum’dur. Doğu Roma döneminde “Belekoma” adıyla bilinen şehir bir Tekfurluk idi. Tekfur denilen beyler yönetiminde kentin çevresi kaleyle korunurdu. Eski Bilecik vadisinde bulunan ünlü Belekoma kalesinin bugün ancak temelleri ayakta kalabilmiştir. Bilecik Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip kök saldığı, yurt edinip yerleştiği ve Söğüt’te Osmanlı Devletini kurdukları yerdir.
Gezilecek Yerler

Yakın ve uzaktan çok sayıda kişinin ziyaret ettiği, Osmanlı Devleti’nin çekirdeği olan Kayıların değerli önderi Ertuğrul Gazi’nin türbesi Söğüt’te, Osmanlı devletini kuran Osman Gazi’nin kayınpederi Osmanlı’nın kuruluşunun manevi lideri olarak bilinen Şeyh Edebalı’nın türbesi Bilecik’te, Kurtuluş Savaşının simgesi görkemli Metristepe Anıtı Bozüyük’te bulunmaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun içinden geçtiği Bilecik, köklü tarihi geçmişi ile diğer medeniyetler ve Osmanlı dönemine ait birçok tarihi-kültürel değerlere sahiptir.
Tarihi Belekoma Kalesi, Saat Kulesi, Orhangazi Cami ve İmareti, Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı (Bilecik), Türk Büyükleri Platformu, Ertuğrulgazi Müzesi, Dursun Fakıh Türbesi, Çelebi Mehmet Cami, Çifte Minareli Cami, Ertuğrulgazi Mescidi, Kaymakam Çeşmesi, tarihi yapılar (Söğüt), İnönü Şehitliği, İntikamtepe Şehitliği, Kumral Abdal Türbesi, Kasımpaşa Cami-İmareti, (Bozüyük), Kilise, sivil mimari örnekleri (Osmaneli), Taşhan, Mihalgazi Cami, Kapılıkaya, Kayamezarı, sivil mimari örnekleri (Gölpazarı), Mihalgazi Türbesi (İnhisar) gibi daha birçok tarihi-kültürel varlığa sahiptir. Kısacası Bilecik, gezmek için 3-5 gün ile sınırlı kalınmayacak kadar kültürel ve doğal zenginliğe sahiptir.
Yeme İçme

Yöresel yemeklerin çoğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü, ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir.Yöre halkı makarna, tarhana, kuskus, erişte gibi yiyecekleri de kendisi hazırlar. Büzme, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, saçta yufka böreği, yağlı yufka, su böreği, güveç, kuru fasulye, kuskus pilavı, köpük helvası, kavurma, şıra helvası, boza, Bilecik’e özgü yemeklerin başlıcalarıdır.
Yöreye özgü bu yemekleri il ve ilçe merkezlerindeki lokantalarda bulabilirsiniz.
Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler Bilecikde Gezilecek Yerler
Alışveriş
Pazaryerine 7, Bilecik iline 35 km uzaklıktaki Kınık köyüne 1.5 km uzakta bulunan Sarıbayır Balıklı mevkinden “kırmızı toprak” diye adlandırılan ve çömlekçilikte kullanılan kil hammaddesi getiriliyor. Bu toprak birgün dinlendirilerek aktarma usulü ile homojenlik kazandırılıp eziliyor ve makineden geçiriliyor. Elle çalışılacak duruma gelen hamur ile vazo, amfora, saksı, küllük, güveç, dekoratif büyük vazo, sürahi, ibrik, fincan ve en çok da kiremit adıyla anılan balık tavaları yapılıyor. 800-850 derece pişirilen toprak mamüller, sıraltı bezeme sonrası çeşitli renklerle bezeniyor ve sırlanıyor. 1000-1100 derecede tekrar pişirilip satışa sunuluyor. Bunlardan yörede kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bunun dışında mermer ve fayans tan yapılan turistik el sanatlarından da alabilirsiniz.

Doğa Sporları
Küçükelmalı Gölet Çevresi, Pazaryeri İlçe merkezine 10 km uzaklıkta Küçükelmalı Köyü yakınında, çam ağaçlarıyla kaplı orman içi dinlenme yeridir. İçinde tenis kortu, oyun sahaları ve masa, bank, ocak, tuvalet, çocuk parkı bulunmaktadır. Gençlik ve izci kampları için de elverişli olan gölet çevresinin rakımı 950 m. olup, doğa sporları ve Kültür Park niteliğindedir. Olta balıkçılığı ile gölet çevresinde doğa yürüyüşü parkuru yeralır. Bunun dışında yayla turizmi Kırsal turizm, kamp-karavan ve doğa yürüyüşü için uygundur.
Bu güzel yöremizin sahip olduğu tarihi-kültürel zenginliği yanında, değişik doğal kaynakları (dağları, ormanları, yaylaları, akarsuları, göletleri, şifalı suları, kanyonu, şelalesi…) ve diğer cazibeleri ile sportif amaçlı alternatif turizm türleri (trekking, kanyoning, oto safari, kamp-karavan, av, bisiklet…) için elverişli alanlara da sahiptir.
Sağlık

Osmaneli’ne 9 km. uzaklıkta, Sodyum Klorür, Sodyum Bi Karbonat, Sodyum Sülfatça zengin olan suyunun sıcaklığı 15-20 C derecedir. Mide, karaciğer, safra kesesi bağırsak ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelip, gibi böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde etkilidir. Bahçesultan Madensuyu Pazaryeri ilçesindedir. Mide ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. Suyun sıcaklığı 10 derecedir. Çaltı Kaplıcası Su sıcaklığı 36°C dir. Söğüt ilçesine 10 km. uzaklıkta, Çaltı Köyü’ndedir. Bolca kaynayan su, havuzlu bir hamamda toplanır. Suda, en çok sodyum bikarbonat vardır. Banyosu çıban, deri, romatizma hastalıklarında, içmesi de mide rahatsızlıklarında faydalıdır.
Komşuları

Bursa, Sakarya, Bolu, Eskişehir.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -1 / 5 Şubat: 0 / 6 Mart: 3 / 13
Nisan: 7 / 18 Mayıs: 10 / 22 Haziran: 14 / 26
Temmuz: 16 / 28 Ağustos: 19 / 32 Eylül: 13 / 34
Ekim: 11 / 19 Kasım: 5 / 12 Aralık: 2 / 9
Çocuklarla Tatil

Bilecik ve çevresi çocuklarla tatil için eşsiz bir yöredir. Yaylalar, mesire yerleri, Göletler ve parklarıyla yöre çocuklarda unutulmaz anılar bırakacaktır. Ayrıca Ertuğrul Gazi Müzesi görülmeye değer tarihi kültürüyle sizleri beklemektedir. Söğüt İlçe Merkezinde Eski Türk evi mimarisiyle restore edilerek 2001 yılında hizmete açılan Müze’de Söğüt ve civarı ile yakın çevrede yaşayan yörüklere ait etnografik eserler ve eşyalar sergilenmektedir. Müze’de sancak, eski giyim ve kuşamlar, el dokuması kilim ve halılar, silahlar, ölçü ve tartı aletleri, peşkir ve para keseleri; Arkeolojik eserler (Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait sikkeler, Roma dönemine ait toprak kaplar) mevcuttur.
Kaplıca

Ertuğrul Gazi’nin 1281 yılında vefatından bu yana yapılan “Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri” büyük bir kadirşinaslık örneği olarak asırlardır sürdürülür. Her yıl daha büyük bir ilgi ile Eylül ayının ikinci haftası son üç gün (üçüncü gün-Pazar günü büyük tören) Söğüt’te yapılan törenlere başta Kayı Boyu’nun Karakeçili Aşireti mensupları olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce yörük, on binlerce insan katılır. İlin turizminde büyük önem taşıyan ve gelen konuklara Türk misafirperverliğinin en güzel örneklerinin sunulduğu bu görkemli kutlamalarda büyük coşku ve heyecan yaşanır.
Ayrıca, Osmanlı Devletinin manevi lideri olarak sayılan Edebalı için düzenlenen “Bilecik’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Ahilik ve Şeyh Edebalı Kültür Sanat Festivali” 5-6-7 Eylül tarihlerinde Bilecik’te yapılır.
Yine Marmara Bölgesinin en fazla nar üretimi yapılan Bilecik İlimizin İnhisar İlçesinde ekim ayı ortalarında “Nar Festivali” düzenlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir